1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Berat Albayrak: 'Tüm Türkiye'ye müjde vermek istiyorum'
Berat Albayrak: 'Tüm Türkiye'ye müjde vermek istiyorum'

Berat Albayrak: 'Tüm Türkiye'ye müjde vermek istiyorum'

Ankara'da Cezeri Yeşil Teknoloji Lisesi açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak "Tüm Türkiye'ye müjde vermek istiyorum: Bu okul tek olmayacak. Farklı şehirlerde benzer yatırımları atacağız" dedi.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Ankara'da Cezeri Yeşil Teknoloji Lisesi açılışında konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

tandart bir lisenin enerji maliyeti bugünkü değeri 257 milyon TL, bu okulumuzda ise 71 milyon TL olacak. Normal bir liseye göre verimlilik açısından daha fazla maliyeti olan lisenin 3 yılda yapılan masrafı amorti edecek.

Önemli süreçler başladı. Doğalgaz alanında, LNG yatırımları noktasında önemli yatırımlar gerçekleştirerek arz güvenliğimizi garanti altına almak için sağlam adımlar atıyoruz. Sahip olduğumuz kaynakları net bir şekilde ortaya çıkarıyoruz. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya çalışıyoruz. Arz güvenliğimizi garanti altında almak için sağlam adımlar atıyoruz. Türkiye'yi enerji ticaretinde önemli bir noktaya taşıyacağız.

Geleceğin mühendislerini burada görüyorum. Türkiye'yi bir üst lige taşıyacak önemli gelişmelere ön ayak olacaksınız. Bizim ürettiğimiz rüzgar tribünleri dünyanın her yerinde kullanılacak. Tek bir eksiğimiz var. Yetişmiş insan gücü. O da MEB ile birlikte bu alanda devrim gibi adımlar atıyoruz. Daha kaliteli ve rekabet edebilir bir sürecin arefesindeyiz. Alın terinin yanında akıl terini de ortaya koyacak, dünyaya meydan okuyacak yeni genç El Cezeri'lere ihtiyacımız var. Yazılacak bu hikayenin başkahramanları burada oturuyor. sizler bu başarılara talip olmazsanız bu ülkenin bu alanda başarıları olmayacak. Hedef hep yukarıları.. Cumhurbaşkanımız öyle diyor.

Türkiye önündeki potansiyel fırsatları görerek ciddi ve önemli adımlar atıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde genç nüfus hızla azalıyor. Türkiye'nin en büyük itici gücü genç nüfustur. Biz entellektüel seviyesi yüksek gençlik istiyoruz. Biz dış güçlere maşa olmuş bir gençlik istemiyoruz.

Öğrencilere söz

 

Cezeri 12. Yüzyılda 50'den fazla makine ve robot tasarladı. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yanınızda olacağız. Bu okulumuzda başarılı olan kardeşlerimize lise ve üniversite sonrasında her dönemde MEB ile birlikte destek olma sözü veriyoruz.

En iyi olmak için elinizden gelenin en iyisini yapmak zorundasınız. Hedef bu olacak. Artık vasatlık yok. Sizlerden büyük beklentileri olan 80 milyonun sorumluluğunu her alanda hissetmek zorundasınız. Tüm bu ülkenin vebalinin omuzlarımızda olduğunu unutmayacağız. 2071 hedeflerine araştıran sorgulayan idealist bir gençlik taşıyacak. Bir elinde taş bir elinde sopayla dış güçlerin maşası olan gençler istemiyoruz. Bizler içinden çıkan toplumun gerçeklerine yabancı olmayan çevresini en iyi şekilde okuyan pozitif bilimleri yakından takip eden bir gençlik istiyoruz.

Bakanlık olarak ortaya koyduğumuz hedeflere ulaşmanın yolunun gençlikten geçtiğini biliyoruz. İnsan kaynağının geliştirilmesi için bütün çalışmaları yürütüyoruz. Teknik lise yatırımın önemli olduğunu biliyoruz ve önceliklendirmek istiyoruz.

Tüm Türkiye'ye müjde

Tüm Türkiye'ye müjde vermek istiyorum: Bu okul tek olmayacak. Farklı şehirlerde benzer yatırımları atacağız. Bunun yanında maden teknolojileri alanında tüm Türkiye'de 12 lisemiz eğitime başladı. Bu okulların sayısının artması ve daha yeni bölümler açılmasını hedefliyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.