1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avusturya Irkçı Faşistlere Teslim Olmadı!
Avusturya Irkçı Faşistlere Teslim Olmadı!

Avusturya Irkçı Faşistlere Teslim Olmadı!

HABEROLA.COM-Tarihinde Hitler ve Mussolini gibi aşırı sağcı faşistlerin utancını taşıyan Avrupa'da o ruhu taşıyan faşistler hızla yükselişe geçmişti...

A+A-

HABEROLA.COM-

Tarihinde Hitler ve Mussolini gibi aşırı sağcı faşistlerin utancını taşıyan Avrupa'da o ruhu taşıyan faşistler hızla yükselişe geçmişti ve haberola.com olarak biz sormuştuk: Yoksa Avrupa o utanç günlerine geri mi dönüyor? Bunu sormamızın nedeni Avusturya'da aşırı sağcı faşistlerin seçimi kazanacak gibi olmasıydı. Neyse ki son dakikada faşistler geriye düştü ve bu varta da atlatıldı.

Aşırı sağcı faşistlerin yükselişe geçtiği Avusturya'da dün ikinci turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, Yeşiller Partisi'nin eski lideri bağımsız aday Alexander van der Bellen kazandı.

MEKTUPLA GELEN OYLARLA HOFER POSTALANDI!

BBC Türkçe'nin haberine göre; Alexander van der Bellen, aşırı sağcı Özgürlükçü Parti'nin adayı Norbert Hofer'i posta yoluyla kullanılan oyların sayılması ile geride bıraktı.Norbert Hofer de yenilgiyi kabul etti.Van der Bellen 'Avusturya'yı birleştirme' sözü verdi, tüm kesimleri temsil etmek istediğini vurguladı.Resmi olmayan sonuçlara göre oyların Van der Bellen yüzde 50,3'ünü, Norbert Hofer ise yüzde 49,7'sini aldı.Sandıklardaki oyların sayımının bitmesi sonrası ise oyların Hofer'in yüzde 51,9'unu, Van der Bellen'in ise yüzde 48,1'ini aldığı açıklanmıştı.

SEÇİMİ HOFER KAZANSAYDI...

Eğer seçimi Hofer kazansaydı, Avrupa'da ilk kez aşırı sağcı bir aday cumhurbaşkanı seçilecekti.72 yaşındaki Alexander Van der Bellen, ekonomi profesörü.Bellen, Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Avrupa Birliği'yle ilişkileri iyi tutacağını vurgulamış, "5 aylık seçim kampanyası boyunca Avrupa yanlısı bir söylem kullandım. Avrupa Birliği'nin özgürlükler, güvenlik ve refah için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gayret ettim" demişti.Seçimin ilk turunda oyların Hofer yüzde 35'ini, Bellen ise yüzde 21'ini almıştı.

MÜLTECİ KRİZİ FAŞİSTLERİ YÜKSELTTİ!

Avusturya'da cumhurbaşkanlığı seçiminde en önemli gündem maddesi, Avrupa'nın içinde bulunduğu göçmen kriziydi.2015'te yaklaşık 90 bin kişi Avusturya'ya iltica başvurusunda bulunmuş, Özgürlük Partisi'nin göçmen karşıtı politikalarına destek artmıştı.Ülkeye iltica başvurusu yapanların Avusturya'nın toplam nüfusuna oranı yaklaşık yüzde 1.
fasist-macaristan-multecileri-referandumla-oyacak-haberolacom

YENİLGİYE UĞRAYANLAR

Avusturya'da bu yılki Cumhurbaşkanlığı seçimini farklı kılansa, seçimlerin ilk turunda hem merkez sağın hem de merkez solun büyük bir yenilgiye uğraması oldu.Her ne kadar ülkede Cumhurbaşkanlığı sembolik bir öneme sahip olsa da, Hofer'in kazanması halinde Özgürlükçü Parti'nin 2018'de yapılacak genel seçimler için güç ve moral toplayabileceği belirtiliyordu.Hem Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, hem de Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Hofer'in sandıkta gösterdiği başarının ve aşırı sağın yükselişinin endişe verici olduğunu söylemişti.Avusturya'yı, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ya merkez sağdaki Halk Partisi, ya da merkez soldaki Sosyal Demokrat Parti yönetiyor.İki parti 2013'te, 'büyük koalisyonu' kurmuştu.Sosyal Demokratlar, Hofer'in başarısından parti lideri ve Başbakan Werner Faymann'ı sorumlu tutmuş ve Faymann da tabandan gelen baskılara direnemeyerek istifa etmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.