1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Atatürk Havalimanı Saldırısı Neden Dün Yapıldı?
Atatürk Havalimanı Saldırısı Neden Dün Yapıldı?

Atatürk Havalimanı Saldırısı Neden Dün Yapıldı?

HABEROLA.COM-Atatürk Havalimanı saldırısı ile ilgili detaylar ortaya çıktıkça insanın biraz daha korkası ve kanının donası geliyor. Misal biz hem korktuk...

A+A-

HABEROLA.COM-

Atatürk Havalimanı saldırısı ile ilgili detaylar ortaya çıktıkça insanın biraz daha korkası ve kanının donası geliyor. Misal biz hem korktuk hem de kanımız dondu. Düşünsenize; bir hayvanlar grubu var, ve bu hayvanlar grubu insan gibi düşünebiliyor ve düşüncelerini de öldürmeye kanalize ediyor. Nasıl daha çok öldürürüz diye düşünüp bir de bunu gerçekleştiriyorlar. Keşke bu hayvanlar düşünemeseydi. Hiç olmazlarsa organize katliamlar yapamazdı. Alakasız oldu belki ama kanımız donduğu için saçmaladık. ne yazdığımızı biliyor muyuz sanki? haberola.com tırstı açıkçası.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki hain saldırının ardından Türkiye yasta... Canlı bomba saldırılarının ardından ilk bilgiler terör örgütü IŞİD'i işaret ediyor. Peki bu saldırı ne anlama geliyor? Erkmen zamanlamaya dikkat çekti.

NEDEN BU TARİHİ SEÇTİLER?

Ortadoğu Uzmanı Serhat Erkmen, saldırıyı Deutche Welle'ye yorumladı. İşte Erkmen'in yorumları...

Öncelikle altı çizilmesi gereken nokta, IŞİD'in Türkiye'de terör eylemi gerçekleştirmesinin birden çok nedeni bulunduğudur. Örgüt, Türkiye'yi rejimi nedeniyle doğal bir düşman olarak görüyor. Ayrıca Türkiye, IŞİD'le mücadele eden koalisyonun en etkin üyelerinden birisi haline geldi. Sınırda alınan tedbirler sonucunda örgütün kontrol ettiği topraklara ulaşım çok güçleşti. Son ses kaydında Ebu Muhammed Adnani'nin sözlerinden de örgüte ulaşımın zorlaştığı anlaşılıyor. Üçüncü neden olarak Türkiye'nin Suriye'de IŞİD'in savaştığı bazı muhalif gruplara destek vermesi gösterilebilir. Üstelik Türkiye bu muhaliflere sadece lojistik destek sağlamakla kalmıyor aynı zamanda IŞİD'in mevzilerine yaptığı yoğun topçu ateşi sayesinde muhaliflerin Kuzey Halep'te sağladığı ilerlemenin en önemli aktörlerinden birisi durumunda. Ve son olarak Türkiye son 1,5 yıldır IŞİD'in en sık ve ölümcül yapabildiği dış operasyon sahası haline geldi. Bu durum, örgütün sürekliliği ve propaganda süreci açısından hayati öneme sahip bir olgu.

SÖZDE HİLAFET İÇİN KATLİAM...

IŞİD'in İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırısını Türkiye-İsrail yakınlaşması ya da Rusya'yla düzelme yoluna giren ilişkilerle açıklamak pek doğru görünmüyor. Üstelik eğer saldırının zamanlaması tartışılacaksa IŞİD'in "Hilafet İlanı"nın 2. yıldönümün bir gün öncesinde gerçekleşmesi daha dikkat çekici görünüyor. Çünkü diğerlerinden farklı özellikler taşıyan bu eylem, birkaç günde planlanabilecek ve hazırlığı yapılabilecek bir eylem olmanın ötesinde son derece karmaşık bir hazırlık gerektiriyor. Bu nedenle Atatürk Havaalanın'da gerçekleşen terör eylemini kısa vadeli konjonktürel gelişmelerle eş zamanlı olarak değil; örgütün genel hedef, yöntem ve sembolleri çerçevesinde Türkiye'de yürüttüğü saldırı dalgasının yeni bir evresi olarak okumak daha doğru görünüyor.

BENZERLİKLER VAR...

ataturk-havalimani-saldirisinda-olenlerin-kimlikleri-belli-oldu-haberolacomErkmen, "IŞİD, Miting, Gar ve Suruç saldırılarında hem Türkiye'nin Suriye politikası hem de iç siyasi dengelere odaklanırken, 2016 yılından itibaren yabancıların daha fazla hedef tahtasına oturtuyor. Tüm bunlara ek olarak her seferinde yeni eylemler denediği görülüyor. Başlangıçta intihar bombacıları kullanılırken 1 Mayıs 2016 Gaziantepsaldırısı ve 28 Haziran 2016 Atatürk Havalimanı saldırısında korunaklı hedeflere saldırı yapıldığı görülüyor. Gaziantep'te Emniyet Müdürlüğü binasına bomba yüklü araçla saldırı yapılması önemli bir değişiklikti. Ancak Atatürk Havaalanı'nda Türkiye'de ilk kez "intihar savaşçısı" kullanıldığı görülüyor. Paris'teki saldırılarla benzer bir biçim ile Belçika'daki saldırıların hedef seçiminin bir birleşimi olan son saldırı örgütün kendisini Türkiye'de geliştirebildiğini gösteriyor" yorumunu yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.