1. YAZARLAR

  2. Salih GÖLLÜ

  3. Aslan Terbiyeciliği ve Zeytin Dalı
Salih GÖLLÜ

Salih GÖLLÜ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Aslan Terbiyeciliği ve Zeytin Dalı

A+A-

Ormanların Kralı ve tabiatın en vahşi hayvanlarından birisidir ASLAN…

İnsan yaratılış itibari ile ne aslanların dişlerine ne ayının pençesine, ne filin cüssesine, ne yılanın zehrine, ne yunusun hızına, ne kurdun sürü iletişim becerisine, ne çitanın çevikliğine, ne kartalın keskin gözlerine, ne kokarcanın savunma mekanizmasına sahip olmayan acizliktedir.

Fakat Allah(cc) bize öyle bir şey vermiş ki bu birbirinden farklı ve üstün özelliklerle yaratılmış bu hayvanları AKIL veya ZEKA ile alt ettik. Aslanın dişleri gibi dişlerimiz yok ama ondan daha sağlam, keskin ve uzun bıçaklar yaptık. Ayının pençesi yok ama insan ayının pençe boyundan küçük ama daha etkili silahlar üretti.

Sonunda yeryüzünde bize emanet nice canlıyı nefsimizin kontrolüne verdiğimiz aklımızla yeryüzünden kazıdık. Oysa onlar bize emanetti.

Konumuz bu değil elbette… Fakat insan kendisine bahşedilen akılla çıplakken karşılarında hiçbir şey yapamayacağı hayvanları evcilleştirdi, sirklerde eğlence malzemesine dönüştürdü. Fili, yunusu, aslanı, kaplanı eğitti sirklerde cambazlık yaptırdı.

Gelelim Başlıkta Belirttiğimiz Aslan Terbiyesine

Eğitmenleri Aslanları terbiye ederken aynı anda bir de köpek çalıştırırlar. Çok tehlikeli bir iş ve doğasında vahşilik bulunan aslanın sağı-solu olmaz. Buna mukabil köpek insanoğluna en sadık hayvan. Sahibi üstüne bassa bile kolay beri dişlemez. İşte bu eğitimde aslanlar köpekle terbiye edilir. Aslan komutlara uymadığı veya hata yaptığında eğitmen elindeki kırbaçla köpeği döver. Köpek yediği sopanın etkisiyle cıyaklar. Köpek can acısıyla cıyakladıkça ve kırbaç yedikçe aslan verilen komutlara uyma zorunluluğu duyar.

Eğitmen aslana vurmaz, çünkü vurduğunda ne yapacağını kestiremez. Doğası gereği karşılık verebilir ve eğitmenine şöyle bir pençe sallayıp, öldürebilir. Burada eğitmenlerin en dikkat ettiği şey aslanın hatası yüzünden kırbaçlanan köpeğe uygulanan şiddetin dozudur. Eğer dozu aşarsanız iki şey olabilir köpek sizden kurtulmak isteyebilir, kaçabilir veya size saldırabilir. Her iki durumda da artık aslan üzerinde kontrol sağlamanız zor.

Köpeğin elinizden kurtulduğunu gören aslan kaçmaya çalışacaktır. Hele köpeğin eğitmeni ısırdığını, canını yakıp, bağırttırdığını gören aslan sizi parçalayabileceğini anlaması uzun sürmeyecektir.

Zeytin Dalı Operasyonu – Afrin

Türkiye’nin büyük bir dikkatle başlattığı ve özenle adım adım yürüttüğü Suriye - Zeytin Dalı Harekâtının yukarda anlattığımız Aslan terbiyesinde köpek ile bağlantısı var. Çünkü bugüne kadar besleyip, semirtip, silahlandırıp, Türkiye’yi köpekleriyle terbiye etmeye, kendi mahallesinde özgürce dolaşmasına, ticaret yapmasına, kafasını kaldırmasına müsaade etmeyenler kendilerini bölgenin tek hakimi Aslan sanıyor, öyle hareket ediyor. Eğittikleri köpekleri PKK, YPG, DAİŞ, TAK, DHKP-C, PYD sürekli mahalle sakinlerinin üzerine salıyorlar, sonrada meydan onlara kalıyordu.

İşte Türkiye Zeytin Dalı harekâtı ile aslında sahibinin köpekleri üzerinden aslanı terbiye etmeye girişti. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin…

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Mehmetçik tasması okyanus ötesinden boyunlarına vurulmuş köpekleri dövmeye çıktı. Bazıları “TSK’nın çok yavaş ilerlediği, operasyonun uzun sürdüğü” gibi eleştiriler yapıyor. Doğrudur, yavaş, dikkatli ilerliyoruz. Bu iddia sahipleri durumu “Köpeği dövmeye ne var? Ver sopayı geç” şeklinde gördükleri için haklılar. Lakin maksadınız köpek dövmek değil, aslan terbiye etmek veya aslanı kediye çevirmek ise tamda olması gerektiği gibi ilerliyor Türkiye.

Operasyon, en az zayiatla ve çok keskin şekilde olağan sürecinde yürüyor. Köpeğe paçayı kaptırmadan, kendimizi dişletmeden tüm bölgeyi aşağılık terör örgütlerinden temizlemeliyiz. Köpeğinin dişleyebildiği bir Türkiye sahibinin size saldırma cesaretini arttırır. Şimdiye kadar olduğu gibi en az zarar ile köpeğe herkesin gözü önünde temiz bir sopa atıp, bacağını, kafasını kırıp kenara attığımızda ise aslanın gözü korkacaktır…

Köpeğini üzerimize salan, itinin perişan haline bakıp, muhtemelen şöyle diyecek: “Tanrım beni korumuş. Bu Türkler bizim üzerlerine saldığımız köpeği hiç ısırılmadan nasıl dövdüler, kafasını gözünü yardılar. Ya ben doğrudan saldırsaydım perişan olurdum!”

Zeytin Dalı operasyonunun yavaş ilerlediğini iddia edenler hiç merak etmeyin olağan süreç işliyor. Maksat köpek dövmek değil, aslan terbiye etmek. Bu yüzden dikkatli ve özenli davranıyoruz. Yoksa köpeği taşlar geçersin, beline sopayı vurursun yığılır. Ama Türkiye şuan köpeği ne kaçırmaya, ne de bir vuruşta öldürmek istenmiyor!

Çok cepheli bir operasyon başlatıldı Hatay’ın güneyinden doğuya, Kilis’ten güneye başlayan harekâtta bu iki kol bir hilal oldu. Böylece köpeğin sahibine uzanan yular kesildi. Yani artık köpeğin yuları elimizde ve döne döne döveceğiz. Türkiye ve yurtdışından gelen operasyon karşıtı sesler aslında Zeytin Dalıyla dövülen köpeğin cıyaklamalarının yansımaları… Hayvan haklarından dem vuranlar, operasyonun hayvan sağlığını bozduğunu, savaşa hayır diye ön almaya çalışanlar aslında kuyruğunu TSK’ya kaptırmış köpeğin cıyaklamasının buraya ulaşan akustiği…

O sebeple orda burda Türkiye aleyhine, Zeytin Dalı karşıtı kemkirenler gördüğünüzde bilin ki köpek iyi dövülüyor, cıyaklıyor. İşte bu cıyaklamalar aslanı terbiye ediyor…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.