1. YAZARLAR

 2. Bora Durmuşoğlu

 3. Adalet Yürüyüşü mü, İttifak Arayışı mı, Provokasyon mu?
Bora Durmuşoğlu

Bora Durmuşoğlu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Adalet Yürüyüşü mü, İttifak Arayışı mı, Provokasyon mu?

A+A-

Ankara Güven Park’ta başlayan ve devam ettiği her gün yeni bir konuyla gündeme gelen ‘Adalet Yürüyüşü’ adı altındaki CHP organizasyonu finale doğru yaklaşıyor. Final yaklaştıkça CHP tabanında büyük bir beklenti, CHP yönetiminde ise bu beklentiyi karşılayamayacak olmanın telaşı hissediliyor.

Bildiğiniz gibi MİT TIR’ları davasında casuslukla suçlanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, 25 yıla mahkum edilip tutuklanmış, hemen ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, apar topar bir organizasyonla Ankara’dan İstanbul’a doğru yürümeye başlamıştı.

Yürüyüşün başlangıcında oluşturulmaya çalışılan ilk algı yürüyüşün engelleneceğine dairdi, şu ana kadar yürüyüşü engellemeye yönelik en ufak bir girişim olmadı ve olacak gibi de görünmüyor. Dahası AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Orada yürüyüşe katılan her bir vatandaşımızın can güvenliği son derece önemlidir. İçişleri Bakanlığımız bu konuda son derece hassas bir şekilde önlemleri almaya devam ediyor. Herhangi bir provokasyona fırsat vermeden bu yürüyüşün devam etmesini hükümetimiz sağlıyor.” diyerek bu yürüyüşten mağduriyet çıkarıp nemalanmaya çalışanlara net bir cevap vermiş oldu.

AK Parti’nin bu yürüyüşü engellemeye yönelik herhangi bir girişimde bulunmadığını ancak her aşamasını takip ettiğini, CHP kanadının gerginliği artırmaya yönelik çabalarını da yapılan açıklamalardan görebiliyoruz.

Peki bu yürüyüşe şu ana kadar kimler, nasıl destek verdi? İşte bazıları:

 • ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, Kılıçdaroğlu’na eşlik etti.
 • İhsan Eliaçık, Mustafa Sarıgül, 17 baroya üye 300 avukat yürüyüşe katılarak destek verdi.
 • ‘Terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik soruşturma kapsamında tutuklanıp ‘yurt dışı yasağıyla’ tahliye edilen yazar Aslı Erdoğan, Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüdü.
 • Milletvekilliği düşürülen HDP’nin eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nden ‘Adalet Yürüyüşü’ne mesaj gönderdi: “Yüzde 49’dan fazlasıyız; adaleti, barışı ve özgürlüğü kazanabiliriz.”
 • HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, yardımcıları Saruhan Oluç, Sezai Temelli, MYK üyeleri Beyza Üstün, Murat Mıhçı, HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım’la milletvekilleri Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca, Mithat Sancar ve siyasetçi Ahmet Türk yürüyüşte Kılıçdaroğlu ile birlikte yer aldı.
 • Üç ay hak mahrumiyeti cezası almış ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından hakemlik lisansı iptal edilen İbrahim Toprak hakem formasıyla yürüyüşe katıldı.
 • Halkların Demokratik Kongresi (HDK), yürüyüşe destek vereceğini açıkladı.
 • Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve Emek Partisi (EMEP) MYK üyesi Levent Tüzel, yürüyüşe katılarak destek verdi.
 • MİT TIR'ları davasında hakkında müebbet hapis istenen kaçak gazeteci Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar, yürüyüşe katılarak destek verdi.
 • Ferhat Tunç, “Dersim Dört Dağ İçinde’' türküsüyle cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’a selam gönderirken, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu da ‘Adalet Yürüyüşü’ nedeniyle alkışladı.
 • Başbakan eski Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşüne destek vermek vatandaşlık görevimdir" dedi.
 • Terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Mustafa Karasu, ‘Adalet Yürüyüşü'nün doğru bir adım olduğunu ifade etti.

Türkiye’de bunlar yaşanırken, HDP, PKK ve FETÖ’nün yanında birçok marjinal grup ve kişinin de desteklediği yürüyüşü, ABD’nin köklü gazetelerinden New York Times dün başyazısına taşıyarak “Adalet Yürüyüşü Erdoğan’ı durdurmayacak ama Türkleri birleştirecek” gibi bir safsatayla batının bu konudaki tavrını da göstermiş oldu.

Gezi olaylarında tohumu atılan, 15 Temmuz’dan sonra filizlenen, 16 Nisan öncesinde açıkça ortaya çıkan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan ittifakın hala pes etmediği, mücadelesini sürdürdüğü görülüyor. Diğer yandan vatanı için canını hiçe sayan aziz milletimiz tüm yaşananların farkında ve dünden bu yana hemen herkesin ağzında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin şu cümleleri var:

“CHP lideri provokasyon arıyorsa, provokatör görmeyi umuyorsa şöyle bir etrafını kolaçan etmeli; yan yana yürüdüğü nursuzlara odaklanmalıdır. Adalet; Ankara-İstanbul arasında değildir. Yolda bulunmayı bekleyen cevher hiç değildir. Adalet için yürünmez, uğruna şuurla mücadele edilir. Batman’da şehit edilen Müzik Öğretmeni Aybüke kızımızın acısını bir kez olsun paylaşmayan, terörü lanetlemeyen HDP mi bize adalet öğretecek?"

Bahçeli’nin bu söylediklerinin aksini kim iddia edebilir?

Önceki ve Sonraki Yazılar