1. YAZARLAR

  2. Ali YURDAKUL

  3. 200 Yıllık Hayali Gerçekleştirmek
Ali YURDAKUL

Ali YURDAKUL

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

200 Yıllık Hayali Gerçekleştirmek

A+A-

Ülkemizin demokrasi  süreci II. Mahmud zamanında  1808’de imzalanan Sened-i İttifak’la başlar. Tarihçiler buna Osmanlı’da ilk anayasal çalışma gözüyle bakarlar. Bu süreçten sonra çalışmalar hızlanmıştır. 1876 yılında çalışmalar meyve vermiş ve Kanun-u Esasi kabul edilmiştir. Osmanlı artık kendi anayasasını hazırlamıştır. II. Abdulhamid bu anayasa ile halkını adaletle yönetmeyi hedefliyordu. Fakat bu demokratikleşme hareketine de birileri mani oldu ve I.Meşrutiyeti Abdulhamid Han feshetmek zorunda kaldı. İlk cumhuriyet denemesi bu şekilde başlamadan bitirilmiş oldu. Ne hikmettir bilinmez bir türlü Osmanlı Devleti yıllarca nefes alamaz. Osmanlı Rus savaşları, Yunan savaşı, iç karışıklıklar bir biri ardınca gelir. Abdulhamid Han bunlardan kurtulup da kafasında tasarladığı meşrutiyeti bir türlü hayata geçiremez.

Bir çok alanda yenilikler yapılır. Mega projeler çizilir bu dönemde. Büyük hedef koydukça birileri rahatsız olur ve Osmanlıyı parçalamak için gece gündüz uğraşmaya başlar. Tarihi okuyorsanız şunu iyi bilirsiniz. Türkleri savaş meydanında yenemezsiniz. Onu ancak iç karışıklıkla ve birbirine düşürerek yenebilirsiniz. Bu oyun tekrar sahneye kondu ve II. Abdulhamid’in kurtlarla dansı başladı. Jön Türkler devreye sokuldu ve Osmanlı kendi yetiştirdiği, Avrupa’da okuttuğu evladıyla imtihan edilmeye başlandı. Hürriyet  kavramına odaklanan , ama gerçek hürriyetin ne olduğunun farkına varamayan birileri Abdulhamid’e her türlü karalamayı yaptılar. Neticede Abdulhamid 33 yıl dayandıktan sonra  31 mart 1909’da  ayaklanma sonucu tahttan indirildi.

Sonrası malum, Balkan Savaşları, I. Cihan Harbi ve Kurtuluş Savaşı. Osmanlı’dan koparılan topraklarla kurulan 69 devlet. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ederiz. Bu bizim için tam bir milattır. Artık cumhurun dediği olacak denir. Fakat ülke bir türlü darbelerden kurtulup kendine gelemez. Cumhuriyet sizin anlayacağınız birilerinin oyuncağı olur. 1960 darbesi, 1980 darbesi, 28 Şubat, e muhtıra gibi daha nice demokrasiyi baltalayan olayla Türkiye karşı karşıya kalır. En son 15 Temmuz’da oynan büyük oyuna aziz milletimiz göğsünü siper eder. Bu hain darbe girişimini ortan kaldırır. Darbeciler boyunun ölçüsünü alır. Milletimiz bir kez daha tüm dünyaya hürriyetiyle oynanmayacağını göstermiştir. Üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir.

Şimdi yeni bir dönem için kolları sıvamış bulunuyor. 15 yıldır kazandığını  Cumhuriyet tarihi boyunca kazanmamış bu millet, 15 Temmuzun intikamını almak için 16 nisanda sandığa gidiyor. 

200 yıldır özlemle beklediği milli anayasa’nın ilk adımını atacak. Bu durumlara kolay kolay gelinmedi. Çok çetin mücadeleler verildi. Milletimiz tam manasıyla artık iktidarı ele alacak. İşte şimdi demokrasi taçlanacak. Bu bizim için bir milat niteliğinde. Ya eskisi gibi darbeler, e muhtıralar, vesayet rejimleri devam edecek. Ya da bunlara bir son verilecek. Tarihinden ders alan ve bu anlattıklarımızı iyi bilen aziz milletimiz inanıyoruz ki 16 nisanda EVET diyerek tüm darbecilere gerekli cevabı verecek.

O zaman bizlerde beklenen bu hülyayı gerçekleştirmek için, yarınlarımızın daha iyi olması için atacağımız 16 nisan yeni anayasa adımına ülke olarak sahip çıkmalıyız.  Yeni bir milat yazmak için, tüm oyunları bozmak için, 2023, 2053, 2071 için tüm kalbimizle EVET demeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.