1. YAZARLAR

  2. Uğur OTO

  3. 16. Yılında AK Parti
Uğur OTO

Uğur OTO

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

16. Yılında AK Parti

A+A-

AK Parti, Türk siyasi tarihine bir tohum olarak ekildiğinde yeşilleneceği dahi düşünülmezken, bir çınara dönüşmüş ve değişimin ve reformun sembol aktörü olmuştur.

AK Parti çatısı altındaki siyasal yapıyı incelediğimizde, onu sürekli kılan faktörlerin temelinde lideri Recep Tayyip Erdoğan’ı görürüz. Öncelikle AK Parti, bu devletin yapı taşlarına sinen sömürge örtülü yapı ile mücadele etmiş, bu yolculukta en önemli desteği de her zaman sırtını dayadığı halktan almıştır. Milli olana yüzünü dönerek, başka yapılardan işaret beklemeden, mezhepçilik yapmadan, vesayet odaklarıyla mücadele ederek bugünlere ulaşmış ve ülkede değişimin lokomotifi olmuştur.

Geriye dönüp baktığımızda tabi ki bu yol kolay yürünmedi. Deyim yerindeyse başına bir taş yağmadığı kaldı diyeceğiz ama daha kötüsü de yaşandı. Bombalar yağdı. Ama Ak Parti halen ayakta halen kutlu yürüyüşüne devam ediyor.

Liderinin de dediği gibi, ‘’Bu yolda inanç ve tevekkül AK Parti’nin en önemli bileşen gücüdür.’’

İktidarda kalmak, iktidar olmaktan her zaman daha zordur. Türk siyasi hayatında Başbakanların ve Hükümetlerin iktidar sürelerinin, istisnalar hariç, birkaç yıl ve aylarla ifade edildiği ülkemizde 16 yılın ne demek olduğunu zihnimizde canlandırırken bile zorlanıyoruz.

İşte AK Parti öncelikle bunu başardı. Bu yolda halktan aldığı gücü hizmet olarak halka aktardı. Vatandaşının özgürlük alanı ve refahı her zaman öncelikli gündemi oldu ve bunlara çözümler üretti. Herkesi birinci sınıf vatandaş olarak gördü. Bu süreçte ekonomiyi dört kat büyüttü ve ülkenin geleceğini şekillendirecek yapısal ve ekonomik yatırımlara hız kesmeden devam etti.

AK Parti, milli yapının kurulması için hem zihinsel hem de yapısal adımları kararlılıkla attı. AK Parti döneminde hem ekonomik alan hem de siyasal alan yeniden yapılandırıldı. Darbelerin, vesayet yapılarının, suni krizlerin oluşturulamayacağı bir sistem kurmaya çalıştı. Bu süreç halen devam ediyor. Yerli ve milli bir yapı içerisinde tüm kurumlar yeniden yapılandırılıyor. AK Parti hiçbir zaman sistemin partisi olmadı, bu ülkenin ihtiyaç duyduğu sistemi kurmak için çabaladı.

Her şeyden önce, yönetmek iktidar olmayı gerektirir. AK Parti bu 16 yılda seçimle iktidara gelemeden bu ülkeyi kimlerin yönetmeye çalıştığını bize gösterdi.

Halen, AK Parti’nin 16 yıldır iktidarda kalmasının nedenini soranlara şunları da söylememiz yerinde olur.

Lidere duyulan güven ve saygı, istikrar, reformist bakış açısı, ekonomik alanda sağlanan refah artışı, sistemde bu güne kadar yaşanan aksaklıkların ve ekonomik çalkantıların ortadan kaldırılması için atılan adımlar, vesayet sisteminin unsurlarının kim olduğuna bakılmadan yapılan mücadele. En önemlisi de halkın buna olan inancı. Zaten bir siyasal hareketi sürekli kılan temel nokta da bu değil midir?

AK Parti her şeyi yaptı dersek partiye de kendimize de haksızlık etmiş oluruz. Tabi ki sendelediği dönemler oldu. Ancak her defasında lideriyle yoluna devam etmesini bildi. AK Parti kadrolarında değişime direnenlerin ve zihinsel yorgunluk gösterenlerin bu yolculukta olması bazı çevrelerde normal karşılansa da olağan değildir. Zira bugün bu yapı tazelenerek yoluna devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.