1. YAZARLAR

  2. Ali YURDAKUL

  3. 16 Nisan Öncesi ve Sonrası
Ali YURDAKUL

Ali YURDAKUL

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

16 Nisan Öncesi ve Sonrası

A+A-

16 nisan için çok çileler çekti aziz milletimiz. Bu doğum sancısı neredeyse iki asır devam etti. Şimdi öyle bir evladı oldu ki tüm dünyayı hayran bırakacak bir özelliğe sahip. Tabi bu evlat sıradan bir evlat değil. Özlemle beklenen ve Anadolu insanının hayalini kurduğu, yeni bir dönemin ayak sesleri diyebileceğimiz meziyetler taşıyor. Milletimizin aklı selimi bir kere daha kendini gösterdi ve 16 nisan Pazar günü EVET demek suretiyle bir tarih yazıldı.

Olayları değerlendirirken isterseniz yeni bir milat oluşturalım. 16 nisan öncesi ve sonrası diye. Bundan sonra bu büyük tarihi zaferden hareketle birçok şeyi değerlendirelim. Evet dediğim gibi 15 temmuzun intikamı 16 nisanda alınmıştır. Türkiye tüm dünyaya yeni bir dönemin başladığını haykırmıştır. Bundan sonraki yapılanmalar, ortaya konacak icraatlar buram buram Türk insanı kokacak. Yani bundan sonra tamamen millet iradesi geçerli olacak. Bu zafer en başta, milletine aşık olan ve bu uğurda gece gündüz demeden canla, başla, tüm engelleri aşarak çalışan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın daha sonra bu davaya inanmış Ak Parti neferlerinin. Aziz milletimiz kendine yüreğini açan, yapmış olduğu icraatlarla Türkiye’yi dünyada en üst seviyelere taşıyan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Ak Parti’ye bir kere daha güvenmiş ve tereddütsüz evet demiştir.

Dikkatinizi bir noktaya odaklamak istiyorum. Ne zaman ülkemizi ilgilendiren çok kritik bir dönemece gelse demokrasimiz, bunu aşmak için Sayın Cumhurbaşkanımız sine-i millet yapmıştır. Böylesine kritik kararı milletimizin kendisinin vermesi gerektiğini ifade etmiştir. Kadim milletimizde kendisine güveneni, değer vereni, yanında olanı hiçbir zaman yarı yolda bırakmamıştır. Her dönemde sağ duyusunu konuşturmuştur. 16 nisan bu nedenle çok önemli.

Tarihi zafer diyoruz. Çünkü bundan sonra tüm vesayet sistemleri geçersiz hale geldi. Darbeler dönemi tamamen kapandı. İstikrarın önündeki en büyük engel koalisyonlar ortadan kalktı. Yönetimde, çok başlılık sona erdi. Yani bürokrasi engeli kaldırıldı. Şimdi bu saydıklarıma göre bir yapılanma ortaya konacak. Darbeyi düşünmeyen, koalisyonu aklının ucuna getirmeyen sürekli önüne bakan ve hedeflerine doğru emin adımlarla yürüyen bir Türkiye. Düşünmesi bile insana mutluluk veriyor. Ya icraatı. Eminim insanı mest eder. İşte millet olarak buna inandık ve bu büyük zaferi hep birlikte omuz omuza vererek başardık.

Bundan sonra Türkiye eskisi gibi olmayacak Allah’ın izniyle. Kazandığını, biriktirdiğini, topladığını yarı yolda bırakmayacak. Hep daha ileri gidecek. Milletimiz yetki verdiği idarecilerden bu zaferle elde edilen meyvelerin olgunlaşmasını istiyor. Bize düşen bu büyük kararın arkasında durmak suretiyle ilerlemek ve daha çok çalışmak.

Bu tarihi zaferi gölgeleyenler mutlaka olacaktır. Dün oldu bugün de olacak. Birileri kabul etmeyecek, sudan bahanelerle milletimizin kararına karşı çıkmaya çalışacak. Zaten bunlar millet iradesine önem verselerdi ülkemiz şimdi çok farklı yerlerdeydi. Ama milletimizi her dönemde mağdur etti birileri. Aziz milletimiz artık kimin ne olduğunu çok iyi görüyor. İnsanımız, kimin ülkeyi ileri götüreceğini kimin yerinde saydıracağını yakın tarihte iyi tecrübe etmiştir. Bu nedenle liderine sahip çıkmak için elinden geleni yapmaktadır.

Dediğim gibi yeni bir milat başlıyor. Bu nedenle son olarak şunu söylemek istiyorum: “ A can cağızım, dün geçti, bugün yeni şeyler söylemek lazım.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.