1. YAZARLAR

  2. Derya OĞUZ SARIALP

  3. Türkiye’de Yeni Bir Yaklaşım: Nöroterapi
Derya OĞUZ SARIALP

Derya OĞUZ SARIALP

Uzman Klinik Psikolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’de Yeni Bir Yaklaşım: Nöroterapi

A+A-

Merhaba sevgili okurlarım; son zamanlarda sıkça duymaya başladığınız, aslında yeni olmayan fakat Türkiye de henüz sayılabilecek bir yaklaşım olan; Neurofeedback, esasında beyin dalgalarının eğitilmesiyle uğraşır. Bu terapi yöntemi, neurofeedback (nöroterapi) cihazları ile uzman klinik psikolog eşliğinde uygulanması gereken bir yöntemdir. Bu sayede; vücut sistemleri üzerinde kişiye geribildirim verir ve kişi daha sonra bu sistemleri nasıl değiştirmesi gerektiğini öğrenir.

Nöroterapi, kişinin kendi beyin dalgalarını değiştirmesine yardımcı olan bir öğrenme stratejisidir. Bu terapi yönteminde, kişiye kendi beyin dalgaları ile ilgili bilgi verilirse, o kişinin, kendi beyin dalgalarını değiştirmeyi öğrenebileceği ve bu değişikliklerin genelde kalıcı olacağı ilkesine dayanır. Bu görüşten yola çıkarak, Neurofeedback’in bir çeşit “beyin egzersizi” olduğunu söylemek de mümkündür.

Neurofeedback tekniğinin temelinde, kişinin seanslarda zihin oyunları oynaması yatar. Neurofeedback (nöroterapi) seanslarında, danışanın kafasına (saçlı deriye) yerleştirilen sensörler aracılığı ile bilgisayar cihazına bağlıdır. Bu sensörler, beyinden gelen elektrik paternlerini ölçerek, ekrana yansıtır. Beyine ya da vücuda herhangi bir elektrik akımı vermez. Uygulama yapılacak kişiler, hangi beyin dalgası aktivitesinin geribildiriminin yapıldığını monitörden görebilir. Bilgisayar tarafından sağlanan görsel ve işitsel geribildirimler sayesinde kişiler, yavaş dalgaları ifade eden thetayı, deltayı azaltıp, hızlı dalgaları ifade eden betayı, smr dalgasını yükseltmeyi öğrenirler. Bu durum operant (edimsel) şartlanma olarak adlandırılır ki yaşamımızda birçok alanda bu mekanizmayı uygularız.

Nöroterapide de benzer şekilde beynin motivasyon ya da uyum yeteneğini kullanmaktadır. Haftada 2-3 kez uygulanarak harekete geçirilen beynin adaptasyon yeteneği normalden farklı çalışan sinir hücrelerini tekrar normal fonksiyonunda çalışmaya uyumlamaktadır.

Bir çok psikolojik / psikiyatrik rahatsızlık durumunda uygulanan bu terapi yönteminde; vücuda ya da beyne herhangi bir kimyasal verilmediği için yaş sınırlaması olmadan yan etkisiz güvenle uyguladığımız bir yöntemdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere herkese mutlu haftalar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.