1. YAZARLAR

  2. Ersin TOKGÖZ

  3. PKK’dan HDK ve HDP’ye: Mutlaka Kazanın!
Ersin TOKGÖZ

Ersin TOKGÖZ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

PKK’dan HDK ve HDP’ye: Mutlaka Kazanın!

A+A-

Referandum kampanyaları geride kaldı, yenilenler yenilgilerini kabul etmese ve mızıkçılık ile son bir hamle daha yapmaya çalışsalar da kendileri de umutsuz aslında. Yapacakları başka bir şey de yok.

Kampanya süreci pek çok slogan üretildi, herkes meşrebine ve durduğu cepheye göre argümanlar ile seçmeni ikna etmeye çalıştı ama bazı detaylar vardı ki çok önemli olmasına rağmen dikkatlerden kaçtı.

Anımsayın… HDK bileşenleri ve özellikle HDP referandum kampanyasının önemli ayakları olarak gördükleri gerek 8 Mart etkinliklerinde gerekse Nevruz’da hep tek bir slogan kullandı: Mutlaka kazanacağız.

İlk bakışta olabilir bir slogan gibi dursa da “mutlaka kazanacağız” esas itibari ile herhangi bir slogan değildi.

Şöyle ki;

PKK yöneticilerinden Cemil Bayık ve Murat Karayılan HDK ve HDP’nin o sloganı kullanmaya başlamasından az biraz zaman önce 2017 yılı mücadele sloganını “Mutlaka kazanacağız” diye ilan ediyorlardır.

İşte bu ilan sonrası HDK ve HDP’nin kampanya dili de bir anda “mutlaka kazanacağız” etrafında örülmeye başladı.

Sözde halkların kardeşliği için mücadele eden, Kandil dağlarından Ankara ovasına inip siyasi mücadele yaptıklarını iddia eden bir siyasi parti, dilini bile Kandil’deki ağaların diline göre oynatıyordu. Gerçi mutlaka kazanamayacakları belliydi ama bu delil bile bundan sonraki “Ama biz barışçı bir siyasi dava güdüyoruz” yakınmalarına yanıt olarak yeter.

Türkiye’de HDP-DBP, Avrupa’da HDK

Referandum sürecinde PKK kanadının Türkiye’deki görünen aktörü HDK şemsiyesi altında bir araya gelen HDP ve DBP’ydi. Bunlara kısa bir süre sonra TJA, son zamanlarda ise ESP eklendi. Diğer bileşenler sadece sos olarak kaldı. Ancak Avrupa’da durum biraz daha farklıydı.

Tek bir şemsiye, HDK-A (HDK Avrupa) Avrupa’daki hayır kampanyasının üstüne örtüldü ve altındaki tüm bileşenler görünmez oldu.

HDK-A Almanya, HDK-A Fransa vb. varyasyonlar olsa da tek görünür aktör hep HDK-A oldu. HDP’nin kaçak vekili Faysal Sarıyıldız da o şemsiye altında kustu zehrini, PKK yöneticisi Zübeyir Aydar da, KONGRA-Gel Başkanı Remzi Kartal da. Hatta referandum başlangıcında “HDP ile yan yana gelmeyeceğiz” diyen CHP bile Avrupa’daki HDK çekiminin dışında kalamadı, birlikte arz-ı endam ettiler.

P.S. Avrupa’da Bakanlara ya da evet kampanyasına uygulanan boğma politikasını HDK-A’dan bağımsız düşünmeyin derim.

P.S.2. Bejin Na’nın yasaklanmasına HDP’nin ses çıkarmaması, bir anda referandum gündeminin arasına sokulan açlık grevlerinin anlamı da sonraki yazıya olsun. Şimdilik yerim bitti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.