1. YAZARLAR

  2. Ersin TOKGÖZ

  3. Mirgün Cabas, Banu Güven, Penguen ya da Ah Bu AK Parti
Ersin TOKGÖZ

Ersin TOKGÖZ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Mirgün Cabas, Banu Güven, Penguen ya da Ah Bu AK Parti

A+A-

AK Parti’nin 15 yıllık kesintisiz iktidarı, Türkiye sosyolojisinde birçok paradigmayı yenilerken bir sürü yeni davranış türleri de beraberinde gelişti.

Mevzu, o yeni kavramları listelemek değil. Merak eden kafasını Survivor ve türevi lüzumsuzluklardan kaldırıp toplumsal hikâyeye bakarsa, mutlaka bu yenilikleri görür.

Burada mevzu; bu yeni dönemle birlikte başlayan raf ömrü dolan herkesin ve/veya her şeyin o raf ömrünü uzatmak için AK Parti muhalifi ya da mağduru kimliği edinmeye çalışması ki, artık iyice kabak tadı verdi.

Banu Güven vakası

Anımsayın…

Banu Güven diye bir kız vardı NTV’de. Uzun süre NTV’nin ekran yüzlerinden biri olan bu kız başladığı cümleleri tamamlayamayan, eveleyip geveledikçe soracağı soruların bağlamından uzaklaşarak hem konuğunu hem ekran başındakileri bayılacak aşamaya getiren, uzattıkça sıkıcılaşan, sıkıcılaştıkça sevimsizleşen bir figür haline gelince profesyonel olarak “işi bitti” ve ekrandan alındı. Ama o zamana kadar ideolojik tek bir duruşu bilinmeyen bu kız bir anda “AK Parti muhalifi olduğu için kovuldu” PR’ı ile hem onu beceremediği için kaybeden biri olma durumundan kurtardı hem de tek yeterlilik kıstası AK Parti muhalifliği olan o malum medya organlarında iş bulmasını sağladı.

Mirgün Cabas komedisi

Ya da Mirgün Cabas. Ruşen Çakır ile birlikte o kadar ekranda yer alsa da asla kendine ideolojik bir etiket yapamayan –yoktu çünkü- bu oğlan da raf ömrü bitip kenara konunca aynı limana sığındı. Aşırı komikti. Çünkü zorlasanız Banu Güven’den bile birkaç damla ideoloji damıtırdınız ama bu oğlandan asla. Ama gelin görün ki; o PR Cabas’ı da epey idare etti, NTV ve CNN Türk mahalle baskısından korkup biraz daha o yükü taşımak zorunda kaldı. Gerçi daha sonra o ideolojik gömlek giydirilmeye çalışılan eleman tutup GQ gibi bir magazin dergisi yayın yönetmeni olarak tam da olması gereken “şey” oldu ama karşı mahalle bu tür “açıklayıcı” detayları göremeyecek kadar AK Parti nefretiyle körelmişti. Fark etmediler.

Penguen’e de aynı gömlek… Artık paralandı!

Benzer örnekleri sayısız uzatabiliriz. Yeterli… Uzatmayalım. İşte denenmiş ve başarısı ispatlanmış bu yöntem şu aralar bir kez daha servis ediliyor.

Malum; Penguen Dergisi de kapısına kilit vuruyor. Malum cenah anında başladı. Artık memlekette karikatür çizecek hal mi kalmış? Özgürlükler bu kadar budanmış, eleştiri yapılamaz hale gelmişken Penguen çok bile dayanmış, ah bu AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm muhalif sesleri kısmasaymış Penguen de milleti güldürmeye devam edecekmiş falan.

Yeminli muhalif kesim benzer eyyamı sürdüredursun Penguen’in 10 yıllık çizeri Serkan Yılmaz bir açıklama yaptı ve Penguen Dergisi’nin aslında neden kapandığını, olayın o malum eyyamlarla ilişkisiz nasıl bir profesyonellik fiyaskosu olduğunu, daha fazla para için girilen yeni yapılanmanın kurumsal ruhu ve sonucunda bedeni nasıl öldürdüğünü detaylı bir şekilde anlattı.

O özgürlük, baskı vb. eyyamları yapanların hiçbiri bu açıklamayı/feryadı görmedi, göstermedi. Kullanışlı değildi çünkü. Bir de Penguen üzerinden AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklenmek daha kazançlı, satarı daha çoktu. Öyle yaptılar.

Ancak Penguen eyyamı onca ittirmeye rağmen diğer örneklere göre hayli sönük kaldı. Çünkü Banu Güven, Mirgün Cabas ya da türevleri üzerinden dolaşıma sokulan “raf ömrünü uzatma” yönteminin de raf ömrü dolmuştu ve artık kimse son kullanma talimatı dolmuş ürünü talep etmiyor.

Az biraz daha çalışın arkadaşlar. Loser toplama merkezinin biraz daha cilaya ihtiyacı var. Ama o her zamanki cila bağışıklık yaptı, tutmuyor. Yekten hayırcı bünyelerde bile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.