$ DOLAR → Alış: 2,24 / Satış: 2,25
€ EURO → Alış: 2,85 / Satış: 2,86

Mehmet Baransu’dan MİT Müsteşarı Hakan Fidan Hakkında Olay İddialar!

Taraf yazarı Baransu, deyim yerindeyse MİT’e savaş açtı ve birbirinden çarpıcı iddiaları sıralayarak devletin tepesindeki isimleri göreve çağırdı.

Mehmet Baransu’dan MİT Müsteşarı Hakan Fidan Hakkında Olay İddialar!
  • 07.10.2013
  • Yorumlar Kapalı
  • 5 kez okundu

1328622265Taraf gazetesindeki köşesinde “MİT Müsteşarlığı’nda son günlerde ilginç hukuk dışı gelişmeler yaşanıyor” diyen Mehmet Baransu, Milli İstihbarat Teşkilatı ile ilgili çok çarpıcı iddialar ortaya attı. Hakan Fidan’ı “Özgür Suriye Ordusu’nun komutanını Esad’a satanları kilit birimlerin başına getiren MİT müsteşarı” diyerek eleştiren Baransu, kurum içinde yaşanan suistimallerin de örtbas edildiğini ileri sürdü.

İşte Baransu’nun köşesinden çok çarpıcı o iddialar:

“Hakan Fidan, müsteşar olmasıyla birlikte kendisine yakın gördüğü bazı isimlerin işlediği suçları ve suiistimalleri, koruma içgüdüsüyle örtbas etmeye başladı. Adli ve kurumsal soruşturmaların nasıl kapatıldığını zaman zaman bu köşeden sizlere aktarıyorum. Askerin geçmişte yaptığı benzer uygulamaları şimdi kendisi yapıyor. Suç ve suçlular korunuyor.

Fidan’ın adalet ve kurumsal iç soruşturmalara karşı takındığı hukuk dışı koruma tavrının bazı örneklerini Taraf’ta yazdık.

HAKSIZ MAL EDİNME DAVASINDA ŞAŞIRTAN BERAAT

MİT Müsteşar Yardımcısı M.D. hakkında açılan “haksız mal edinme davası” bunlardan biriydi. Davaya bakan mahkemenin hâkiminin odasında, MİT personeli ve yargılanan MİT Müsteşar Yardımcısı M.D.’nin avukatı Devrim Güngör, böcek arama-taraması yapmıştı.

Arama- tarama işleminden hemen sonra hâkim, Müsteşar Yardımcısı M.D. hakkında şaibeli bir beraat kararı vermişti. Savcılık konuya itiraz etmesine rağmen, bu davada adil bir karar beklemek güç.

Düşünün, MİT, Ankara Adliyesi’nde izinsiz olarak bir hâkimin odasında arama yapıyor ve bu gazete sütunlarına yansıyor. Normal şartlarda MİT içinde bu kanunsuz aramayı yapan personel hakkında ânında teftiş mekanizmasının işletilmesi gerekirken, sorumlular korunup kollanıyor.

Tıpkı askerin yaptığı gibi.

OLDU BİTTİLER, HUKUKSUZLUKLAR, PERVASIZLIKLAR

Hakan Fidan, böylesine bir skandal karşısında kulağının üstüne yattığı gibi ikinci bir skandalı da görmezden geliyor: Arama-tarama yapmak için adliyeye gönderilen MİT personelinin çalıştığı birimi, Müsteşar Yardımcısı M.D. el çabukluğuyla kendine bağlıyor. Üstelik alakasız birim olmasına rağmen. Bu oldubittiler, hukuksuzluklar, pervasızlıklara karşısında Müsteşarlık makamı üç maymunu oynamakla yetiniyor.

KENDİNİ TÜRK MİLLETİNE EMANET EDEN ADAM SATILIP ÖLDÜRÜLDÜ

MİT’te bunun daha betereni de görmüştük. Kendini Türk milletine emanet eden bir insan, haraç mezat satılıp öldürülmüştü. Hatırlarsınız, ayrıntılarını bu köşede yazdım. Suriye ordusunda subay olarak görev yapan Hüseyin Harmuş, Türkiye’ye sığınmıştı. Özgür Suriye Ordusu için kritik bir isimdi. Esad kellesine ödül koymuştu. Kendini Türk devletine emanet eden Harmuş’u, MİT personelinin içinde bulunduğu kişiler Esad hükümetine 100 bin Amerikan Doları ödül karşılığında satmışlardı. Esad da Albay Harmuş’u idam etmişti.

Bu elim olayın gerçekleşmesinde savcılık makamı şüpheli bulduğu 12 MİT personeli hakkında, 2937 Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Kanunu’nun 26. maddesi uyarınca soruşturulmaları için Başbakanlık’tan izin istemişti. Ancak Suriye konusunda mangalda kül bırakmayan Başbakanlık makamı, Hakan Fidan’ın isteği doğrultusunda bir MİT personeli hariç diğerleri hakkında soruşturma izni vermedi.

KARI KOCA MİTÇİLER ÖNEMLİ BİRİMLERE ATANDI

Hakkında soruşturma izni verilmeyen MİT personelinden ikisi H.A. ve S.A. idi. Karı-koca olan bu iki MİT personelinden Bayan H.A.’nın teftiş kurulunun “yönetici olamaz” tespiti olmasına rağmen , Ankara da çok önemli bir birimin başına atandığını yazmıştım. Şimdi yeni aldığım bir bilgiye göre haberin çıkmasına müteakip kocası S.A. da MİT karargâhının çok çok önemli bir birimimin başına terfiyen başkan olarak atanmış.

Hayırlı olsun!

Hakan Fidan ve ekibi budur. Sanırım Hakan Fidan’ı neden eleştiriyorsun diyenlere bu iki örnek yeterli olacaktır. Özgür Suriye Ordusu’nun komutanını Esad’a satanları kilit birimlerin başına getiren bir MİT müsteşarıyla, Suriye konusunu çözmeye çalışıyor hükümet.

Hayırlı uğurlu olsun!

GÜL VE ERDOĞAN’IN GERÇEKTEN HABERİ YOK MU?

Suriye gibi kilit bir noktada yapılan bu atamalardan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın haberinin olup olmadığını ise gerçekten merak ediyorum. Haksız mal edinmekten yargılananlar, adliyede izinsiz ve gizlice arama yapanlar yükseltiliyor. Bu hukuk dışı eylemler Sayın Gül ve Erdoğan’ın onayıyla mı yapıldı?

Hukuk dışı eylemlerde açıklama yapmaktan çekinen, başına kuma gömen sizler, sanırım bu olaylar karşısında kamuoyuna bir açıklama yapmak zorundasınız. Sizleri o makamlara getiren yüzde 47 ve yüzde 50’ler için!

Buyurun top sizde devlet büyükleri!

Etiketler: / / / /

Levent Gültekin: ‘Öcalan’ın cezaevinde kalması anlamsız’!
Levent Gültekin, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında, çözüm süreci ve Kobani’deki PYD-IŞİD çatışmasını değerlendirdi. Ortadoğu’nun giderek bataklığa dönüştüğünü söyleyen Gültekin,...
Bomba Kulis: Aydın Doğan Hürriyet’i Satıyor!
WSJ Türkiye’nin konuya yakın iki kaynaktan edindiği bilgilere göre Doğan Grubu bir süredir, Hürriyet’in satışı konusunda olası alıcılarla görüşüyor.
Enis Berberoğlu’ndan Sonra CHP İçin Çalışan Özlem Gürses’in Ödülü de Sözcü Oldu!
Ana Haber sunuculuğunu yaptığı Artı Bir TV'den ayrıldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı seçiminde basın kampanyası yürüten o isim şimdi Sözcü'de.
Melih Gökçek Peşine Düştü, Kuran’a Ayak Basan @kedibiti İsimli Twitter Kullanıcısı Yakalandı!
‘kedibiti’ isimli bir twitter kullanıcısı, Kur’an’a ayak basma fotoğrafı paylaşınca büyük tepki toplamıştı. Melih Gökçek’in şikayette bulunması üzerine savcılık harekete...
Sözcü Gazetesi, Yılmaz Özdil’den Sonra CHP’li Enis Berberoğlu’nu da Kadrosuna Katıyor!
CHP'ye yakınlığı ile bilinen Sözcü Gazetesi'ne, eski Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil'in ardından bir flaş isim daha geliyor...
Hobbit film serisi tüm zamanların rekorunu kırdı!
Peter Jackson'ın yönetmen koltuğunda oturduğu Hobbit üçlemesinin toplam maliyetinin 745 milyon dolar olduğu açıklandı.
Leman Dergisi’nden Arşivlik Makul Şüpheli Kapağı!
Mizah dergisinin yeni sayısının kapağında Türkiye gündemine gönderme yapılıyor ve adı 17 Aralık yolsuzluk operasyonuna karışanlara yer veriliyor.
Güvenlik Reformunun Mantığı: Almanya’nın Polisini Alalım, Yargısını Almayalım!
Tabii ki Almanya’da da idari makamların baskıcı yasaklarına ya da polis şiddetine tanık olunabiliyor. Ama var olan hukuki yapı bir...
Kardeş Türküler’den Kobanê’ye Videolu Destek
Kardeş Türküler yeni besteleri “Rojava” ile Kobanê’yedestek çağrısı yaptı. Klipte Kobanê’de yaşanan trajediye dikkat çekilerek “#KobaneyeKoridorAc” talebi dile getiriliyor.
Utku Çakırözer’in Boşalttığı Cumhuriyet Ankara Temsilciliği Koltuğu Doldu… İşte Cumhuriyet Gazetesi’nin Yeni Ankara Temsilcisi!
Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği koltuğu Utku Çakırözer'in Genel Yayın Yönetmeni olması nedeniyle boşalmıştı.
Artık Magazine Yelken Açan İlber Ortaylı, Ahmet Hakan’a konuştu!
Ahmet Hakan'ın her hafta yaptığı "Çarşamba Sohbetleri"nin bu haftaki konuğu Prof. Dr. İlber Ortaylı'ydı.
Star TV’de Büyük Şok… 4 Program Yayından Kaldırıldı!
Star TV'de 4 programın yayından kaldırıldığı öğrenildi. İşte yayın hayatına son verilen o programlar...
Bomba İddia: Emine Ülker Tarhan Yeni Parti Kuruyor!
İddiayı Güneş Gazetesi Ankara Temsilcisi Talat Atilla köşesine taşıdı. İddianın sahibi ise...
Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En Saygın İşadamı Reza Zarrab Enfeksiyon Kaptı!
Safra kesesi ameliyatı olan Türkiye'nin gelmiş geçmiş en saygın işadamı Reza Zarrab'ın vücudunu enfeksiyon kapladı.
TRT Genel Müdürlüğü’ne Şenol Göka Atandı! Peki Şenol Göka Kimdir?
TRT Genel Müdürlüğü için uzun bir süredir Şenol Göka, İbrahim Eren ile TRT haber Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör isimleri geçiyordu....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ