$ DOLAR → Alış: 2,24 / Satış: 2,25
€ EURO → Alış: 2,83 / Satış: 2,84

Mehmet Baransu’dan MİT Müsteşarı Hakan Fidan Hakkında Olay İddialar!

Taraf yazarı Baransu, deyim yerindeyse MİT’e savaş açtı ve birbirinden çarpıcı iddiaları sıralayarak devletin tepesindeki isimleri göreve çağırdı.

Mehmet Baransu’dan MİT Müsteşarı Hakan Fidan Hakkında Olay İddialar!
  • 07.10.2013
  • Yorumlar Kapalı
  • 9 kez okundu

1328622265Taraf gazetesindeki köşesinde “MİT Müsteşarlığı’nda son günlerde ilginç hukuk dışı gelişmeler yaşanıyor” diyen Mehmet Baransu, Milli İstihbarat Teşkilatı ile ilgili çok çarpıcı iddialar ortaya attı. Hakan Fidan’ı “Özgür Suriye Ordusu’nun komutanını Esad’a satanları kilit birimlerin başına getiren MİT müsteşarı” diyerek eleştiren Baransu, kurum içinde yaşanan suistimallerin de örtbas edildiğini ileri sürdü.

İşte Baransu’nun köşesinden çok çarpıcı o iddialar:

“Hakan Fidan, müsteşar olmasıyla birlikte kendisine yakın gördüğü bazı isimlerin işlediği suçları ve suiistimalleri, koruma içgüdüsüyle örtbas etmeye başladı. Adli ve kurumsal soruşturmaların nasıl kapatıldığını zaman zaman bu köşeden sizlere aktarıyorum. Askerin geçmişte yaptığı benzer uygulamaları şimdi kendisi yapıyor. Suç ve suçlular korunuyor.

Fidan’ın adalet ve kurumsal iç soruşturmalara karşı takındığı hukuk dışı koruma tavrının bazı örneklerini Taraf’ta yazdık.

HAKSIZ MAL EDİNME DAVASINDA ŞAŞIRTAN BERAAT

MİT Müsteşar Yardımcısı M.D. hakkında açılan “haksız mal edinme davası” bunlardan biriydi. Davaya bakan mahkemenin hâkiminin odasında, MİT personeli ve yargılanan MİT Müsteşar Yardımcısı M.D.’nin avukatı Devrim Güngör, böcek arama-taraması yapmıştı.

Arama- tarama işleminden hemen sonra hâkim, Müsteşar Yardımcısı M.D. hakkında şaibeli bir beraat kararı vermişti. Savcılık konuya itiraz etmesine rağmen, bu davada adil bir karar beklemek güç.

Düşünün, MİT, Ankara Adliyesi’nde izinsiz olarak bir hâkimin odasında arama yapıyor ve bu gazete sütunlarına yansıyor. Normal şartlarda MİT içinde bu kanunsuz aramayı yapan personel hakkında ânında teftiş mekanizmasının işletilmesi gerekirken, sorumlular korunup kollanıyor.

Tıpkı askerin yaptığı gibi.

OLDU BİTTİLER, HUKUKSUZLUKLAR, PERVASIZLIKLAR

Hakan Fidan, böylesine bir skandal karşısında kulağının üstüne yattığı gibi ikinci bir skandalı da görmezden geliyor: Arama-tarama yapmak için adliyeye gönderilen MİT personelinin çalıştığı birimi, Müsteşar Yardımcısı M.D. el çabukluğuyla kendine bağlıyor. Üstelik alakasız birim olmasına rağmen. Bu oldubittiler, hukuksuzluklar, pervasızlıklara karşısında Müsteşarlık makamı üç maymunu oynamakla yetiniyor.

KENDİNİ TÜRK MİLLETİNE EMANET EDEN ADAM SATILIP ÖLDÜRÜLDÜ

MİT’te bunun daha betereni de görmüştük. Kendini Türk milletine emanet eden bir insan, haraç mezat satılıp öldürülmüştü. Hatırlarsınız, ayrıntılarını bu köşede yazdım. Suriye ordusunda subay olarak görev yapan Hüseyin Harmuş, Türkiye’ye sığınmıştı. Özgür Suriye Ordusu için kritik bir isimdi. Esad kellesine ödül koymuştu. Kendini Türk devletine emanet eden Harmuş’u, MİT personelinin içinde bulunduğu kişiler Esad hükümetine 100 bin Amerikan Doları ödül karşılığında satmışlardı. Esad da Albay Harmuş’u idam etmişti.

Bu elim olayın gerçekleşmesinde savcılık makamı şüpheli bulduğu 12 MİT personeli hakkında, 2937 Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Kanunu’nun 26. maddesi uyarınca soruşturulmaları için Başbakanlık’tan izin istemişti. Ancak Suriye konusunda mangalda kül bırakmayan Başbakanlık makamı, Hakan Fidan’ın isteği doğrultusunda bir MİT personeli hariç diğerleri hakkında soruşturma izni vermedi.

KARI KOCA MİTÇİLER ÖNEMLİ BİRİMLERE ATANDI

Hakkında soruşturma izni verilmeyen MİT personelinden ikisi H.A. ve S.A. idi. Karı-koca olan bu iki MİT personelinden Bayan H.A.’nın teftiş kurulunun “yönetici olamaz” tespiti olmasına rağmen , Ankara da çok önemli bir birimin başına atandığını yazmıştım. Şimdi yeni aldığım bir bilgiye göre haberin çıkmasına müteakip kocası S.A. da MİT karargâhının çok çok önemli bir birimimin başına terfiyen başkan olarak atanmış.

Hayırlı olsun!

Hakan Fidan ve ekibi budur. Sanırım Hakan Fidan’ı neden eleştiriyorsun diyenlere bu iki örnek yeterli olacaktır. Özgür Suriye Ordusu’nun komutanını Esad’a satanları kilit birimlerin başına getiren bir MİT müsteşarıyla, Suriye konusunu çözmeye çalışıyor hükümet.

Hayırlı uğurlu olsun!

GÜL VE ERDOĞAN’IN GERÇEKTEN HABERİ YOK MU?

Suriye gibi kilit bir noktada yapılan bu atamalardan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın haberinin olup olmadığını ise gerçekten merak ediyorum. Haksız mal edinmekten yargılananlar, adliyede izinsiz ve gizlice arama yapanlar yükseltiliyor. Bu hukuk dışı eylemler Sayın Gül ve Erdoğan’ın onayıyla mı yapıldı?

Hukuk dışı eylemlerde açıklama yapmaktan çekinen, başına kuma gömen sizler, sanırım bu olaylar karşısında kamuoyuna bir açıklama yapmak zorundasınız. Sizleri o makamlara getiren yüzde 47 ve yüzde 50’ler için!

Buyurun top sizde devlet büyükleri!

Etiketler: / / / /

Cumartesi Anneleri 500. Kez O Meydanda… Peki O Yürüyüş Nasıl başladı? 500. Buluşmada Neler Yaşanıyor?
Her cumartesi saat 12.00’de Galatasaray’da olan Cumartesi Anneleri / Cumartesi İnsanları mücadelelerini 500. Haftaya taşıdılar. Ellerindeki fotoğraflar değişmedi, Kemikleri bulamadan...
Harry Potter filmi İçin İlginç İddia: Gizli Seks Sahneleri mi Var?
Harry Potter serisinin 3. filminde seks görüntülerinin yer aldığı iddiası ortalığı karıştırdı
Başbakan Davutoğlu’nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan: Reddedemeyeceğim Bir Teklifti!
Gazeteci, yazar Etyen Mahçupyan, Başbakan Davutoğlu'nun başdanışmanı olduğu yönünde çıkan haberler hakkında açıklama yaptı.
Mesut Özil aldatınca sevgilisi Mandy Capristo evi terk etti
Alman gazeteleri Mesut Özil'in sevgilisini aldatmasını ve sonra sevgilisi tarafından terk edilmesini konuşuyor. Özil'in sevgilisinin evdeki eşyalarını taşıma görüntüleri de...
Murat Tolga Şen Yazdı: Başarısız bir Kurtlar Vadisi Replikası: Beyaz Karanfil!
Usta TV eleştirmeni Murat Tolga Şen, ATV’nin yeni ‘derin devlet’ dizisi Beyaz Karanfil’i izleyip yorumladı.
Simge Fıstıkoğlu’ndan Ümit Özat’a Tarihi Gol-VİDEO
Simge Fıstıkoğlu ise Duygu Erdoğan'ın Elazığspor'da göreve başlamasının ardındanTwitter hesabından, "Tarih beni haklı çıkarmış. Bir gün herkes bana hak verecek"...
The Guardian Çizerinden Musa Kart’a Destek İçin Erdoğan Karşıtı Karikatür Kampanyası
The Guardian çizeri Rowson, Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı karikatür kampanyası başlattı.
Japonya’nın yeni ticaret bakanı Yoichi Miyazawa’dan seks harcaması itirafı!
Japonya’nın yeni ticaret bakanı Yoichi Miyazawa personelinin bir seks kulübünde yaptıkları harcamayı devlete fatura ettiklerini itiraf ederken söz konusu barı...
Gazeteci Etyen Mahçupyan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başdanışmanı Oldu!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, A takımına sürpriz bir ismi dahil etti. Akil İnsanlar Heyeti’nde de yer alan gazeteci-yazar Etyen Mahçupyan, Davutoğlu’nun...
Galatasaray Başkanını Seçiyor… Alp Yalman mı Duygun Yarsuvat mı?
Galatasaray'ın yeni başkanı belli oluyor. Sarı-kırmızılı kulübün olağanüstü seçimli genel kurul toplantısı bugün yapılacak. Mevcut başkan Ünal Aysal'ın aday olmadığı...
Özlem Yıldız Seren Serengil’in o sözlerini affetmedi!
Sunucu Özlem Yıldız, Sanatçı Seren Serengil'in 1 Ekim 2014 tarihinde bir TV programında söylediği sözlerle ilgili olarak avukatı aracılığıyla şikayet...
Yeni evlenecekler dikkat… Seks o listede son sıralarda!
Slater& Gordon hukuk bürosu adına yapılan araştırmada mutlu ve uzun bir ilişki için verilen tavsiyeler şöyle:
Yine Gündeme Gelesi Tutan Esra Elönü leman Sam Fırsatını da Kaçırmadı!
Şu ara Leman Sam ile ilgili her türlü haberin gideri var ya... Haberin detayı aşağıda. Merak eden okuyabilir. Ama o...
Bir Ankara Depremi de Habertürk’te… Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç Görevden Alındı Yerine Veyis Ateş Geldi!
Genel Yayın Yönetmenliği'ni Erhan Çelik'in yürüttüğü Habertürk TV'de flaş bir gelişme yaşandı.
Hrant Dink Vakfı Ortaya Koydu… İşte Sosyal Medyada Nefret Sözcüklerinin Gücü!
Hrant Dink Vakfı'nın düzenlediği “Medyada Ayrımcılık ve Nefret: Sosyal medya, farklılıkların temsili ve ayrımcılıkla mücadele” panelinde Dr. Titley ve Eissens...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ