$ DOLAR → Alış: 2,22 / Satış: 2,23
€ EURO → Alış: 2,76 / Satış: 2,78

Mehmet Baransu’dan MİT Müsteşarı Hakan Fidan Hakkında Olay İddialar!

Taraf yazarı Baransu, deyim yerindeyse MİT’e savaş açtı ve birbirinden çarpıcı iddiaları sıralayarak devletin tepesindeki isimleri göreve çağırdı.

Mehmet Baransu’dan MİT Müsteşarı Hakan Fidan Hakkında Olay İddialar!
  • 07.10.2013
  • Yorumlar Kapalı
  • 50 kez okundu

1328622265Taraf gazetesindeki köşesinde “MİT Müsteşarlığı’nda son günlerde ilginç hukuk dışı gelişmeler yaşanıyor” diyen Mehmet Baransu, Milli İstihbarat Teşkilatı ile ilgili çok çarpıcı iddialar ortaya attı. Hakan Fidan’ı “Özgür Suriye Ordusu’nun komutanını Esad’a satanları kilit birimlerin başına getiren MİT müsteşarı” diyerek eleştiren Baransu, kurum içinde yaşanan suistimallerin de örtbas edildiğini ileri sürdü.

İşte Baransu’nun köşesinden çok çarpıcı o iddialar:

“Hakan Fidan, müsteşar olmasıyla birlikte kendisine yakın gördüğü bazı isimlerin işlediği suçları ve suiistimalleri, koruma içgüdüsüyle örtbas etmeye başladı. Adli ve kurumsal soruşturmaların nasıl kapatıldığını zaman zaman bu köşeden sizlere aktarıyorum. Askerin geçmişte yaptığı benzer uygulamaları şimdi kendisi yapıyor. Suç ve suçlular korunuyor.

Fidan’ın adalet ve kurumsal iç soruşturmalara karşı takındığı hukuk dışı koruma tavrının bazı örneklerini Taraf’ta yazdık.

HAKSIZ MAL EDİNME DAVASINDA ŞAŞIRTAN BERAAT

MİT Müsteşar Yardımcısı M.D. hakkında açılan “haksız mal edinme davası” bunlardan biriydi. Davaya bakan mahkemenin hâkiminin odasında, MİT personeli ve yargılanan MİT Müsteşar Yardımcısı M.D.’nin avukatı Devrim Güngör, böcek arama-taraması yapmıştı.

Arama- tarama işleminden hemen sonra hâkim, Müsteşar Yardımcısı M.D. hakkında şaibeli bir beraat kararı vermişti. Savcılık konuya itiraz etmesine rağmen, bu davada adil bir karar beklemek güç.

Düşünün, MİT, Ankara Adliyesi’nde izinsiz olarak bir hâkimin odasında arama yapıyor ve bu gazete sütunlarına yansıyor. Normal şartlarda MİT içinde bu kanunsuz aramayı yapan personel hakkında ânında teftiş mekanizmasının işletilmesi gerekirken, sorumlular korunup kollanıyor.

Tıpkı askerin yaptığı gibi.

OLDU BİTTİLER, HUKUKSUZLUKLAR, PERVASIZLIKLAR

Hakan Fidan, böylesine bir skandal karşısında kulağının üstüne yattığı gibi ikinci bir skandalı da görmezden geliyor: Arama-tarama yapmak için adliyeye gönderilen MİT personelinin çalıştığı birimi, Müsteşar Yardımcısı M.D. el çabukluğuyla kendine bağlıyor. Üstelik alakasız birim olmasına rağmen. Bu oldubittiler, hukuksuzluklar, pervasızlıklara karşısında Müsteşarlık makamı üç maymunu oynamakla yetiniyor.

KENDİNİ TÜRK MİLLETİNE EMANET EDEN ADAM SATILIP ÖLDÜRÜLDÜ

MİT’te bunun daha betereni de görmüştük. Kendini Türk milletine emanet eden bir insan, haraç mezat satılıp öldürülmüştü. Hatırlarsınız, ayrıntılarını bu köşede yazdım. Suriye ordusunda subay olarak görev yapan Hüseyin Harmuş, Türkiye’ye sığınmıştı. Özgür Suriye Ordusu için kritik bir isimdi. Esad kellesine ödül koymuştu. Kendini Türk devletine emanet eden Harmuş’u, MİT personelinin içinde bulunduğu kişiler Esad hükümetine 100 bin Amerikan Doları ödül karşılığında satmışlardı. Esad da Albay Harmuş’u idam etmişti.

Bu elim olayın gerçekleşmesinde savcılık makamı şüpheli bulduğu 12 MİT personeli hakkında, 2937 Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Kanunu’nun 26. maddesi uyarınca soruşturulmaları için Başbakanlık’tan izin istemişti. Ancak Suriye konusunda mangalda kül bırakmayan Başbakanlık makamı, Hakan Fidan’ın isteği doğrultusunda bir MİT personeli hariç diğerleri hakkında soruşturma izni vermedi.

KARI KOCA MİTÇİLER ÖNEMLİ BİRİMLERE ATANDI

Hakkında soruşturma izni verilmeyen MİT personelinden ikisi H.A. ve S.A. idi. Karı-koca olan bu iki MİT personelinden Bayan H.A.’nın teftiş kurulunun “yönetici olamaz” tespiti olmasına rağmen , Ankara da çok önemli bir birimin başına atandığını yazmıştım. Şimdi yeni aldığım bir bilgiye göre haberin çıkmasına müteakip kocası S.A. da MİT karargâhının çok çok önemli bir birimimin başına terfiyen başkan olarak atanmış.

Hayırlı olsun!

Hakan Fidan ve ekibi budur. Sanırım Hakan Fidan’ı neden eleştiriyorsun diyenlere bu iki örnek yeterli olacaktır. Özgür Suriye Ordusu’nun komutanını Esad’a satanları kilit birimlerin başına getiren bir MİT müsteşarıyla, Suriye konusunu çözmeye çalışıyor hükümet.

Hayırlı uğurlu olsun!

GÜL VE ERDOĞAN’IN GERÇEKTEN HABERİ YOK MU?

Suriye gibi kilit bir noktada yapılan bu atamalardan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın haberinin olup olmadığını ise gerçekten merak ediyorum. Haksız mal edinmekten yargılananlar, adliyede izinsiz ve gizlice arama yapanlar yükseltiliyor. Bu hukuk dışı eylemler Sayın Gül ve Erdoğan’ın onayıyla mı yapıldı?

Hukuk dışı eylemlerde açıklama yapmaktan çekinen, başına kuma gömen sizler, sanırım bu olaylar karşısında kamuoyuna bir açıklama yapmak zorundasınız. Sizleri o makamlara getiren yüzde 47 ve yüzde 50’ler için!

Buyurun top sizde devlet büyükleri!

Etiketler: / / / /

İlber Ortaylı Amerika’yı Müslümanlara Keşfettirme Gazına Noktayı Koydu: Bunlar Hep Fantezi!
Ünlü tarihçi İlber Ortaylı da "Amerika'yı kim keşfetti?" tartışmalarına karıştı. Cüneyt Özdemir'in bu sorusuna bakın ne cevap verdi?
Sanem Altan Üşenmedi Araştırdı… Volkan Demirel Bu Kadar Hassas mı Gerçekten?
Skandalları oynadığı futbolu unutturan Volkan Demirel en son seyirciler küfretti diye milli maçı terkedip yine gündem olmuştu. Olabilir, küfür hassas...
Tuncay Güney Günah Çıkardı: Ergenekon Davası Projeydi, ABD ve AB Bizi Kandırdı!
Ergenekon davasının kara kutusu Tuncay Güney, VATAN'a konuştu.
Son felaket Senaryosu: Dünya İklim Değişikliğinin Eşiğinde, 30 Yıl Sürecek Kara Kış Geliyor!
Küresel ısınma senaryolarına karşı çözüm arayışı sürerken eski NASA çalışanı John L. Casey'nin kitabı kafaları karıştırdı. Casey'nin tezlerine göre önümüzdeki...
Kılıçdaroğlu’ndan Olay Yaratacak İddia: MİT CHP’ye Operasyon Yapıyor!
"AKP derin devleti ve MİT'in içindeki bir kanat CHP içinde operasyon yapmaya çalışıyor." Bu çok tartışılacak iddiayı gündeme getiren CHP...
Abdullah Gül’ün Raporu Çöpe Atıldı… TR Artık Resmen Fişleme Cumhuriyeti Oluyor!
Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan 'Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı'yla birlikte kişisel bilgiler devlet tarafından toplanacak.
Hakan Şükür Sonunda Faydalı Bir İş Yaptı! O Babanın Evini Yaptıracak, Maaşını Madencilere Bağışlayacak!
Bağımsız milletvekili Hakan Şükür, açıklamayı sosyal medyadan yaptı.
Fatih Terim mi Ersun Yanal Mı? Nuran Yıldız’dan Olay Çıkaracak Yazı…
Nuran Yıldız; Fatih Terim ile Ersun Yanal arasındaki farkları anlatan çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Yıldız'a göre iki teknik adamın...
Gamze Özçelik’e Tecavüz Eden Gökhan Demirkol’un Cezası Belli Oldu!
Oyuncu Gamze Özçelik'e tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuklu yargılanan Gökhan Demirkol 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Ekrem Dumanlı, Ergun Diler’e Fena Patladı: Abi Abi Diye Ortalarda Geziyordu ama Adam Değilmiş!
Bugün TV'de Erkan Akkuş'un sorularını cevaplandıran Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, başta tokat iddiası olmak üzere gündeme ilişkin...
Tayyip Erdoğan ve Bilal Erdoğan’dan Can Dündar’a Dava!
“Fezlekeleri Okumak Hakkımız” diye yazan Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar hapis istemiyle yargılanacak. Dava açılan gazetecilerin listesi her geçen gün...
Bu Tarz Benim ve Kaçak Gelinler’in Ak Saray’la İlgisi Ne?
FOTOĞRAF 1 Tüm Türkiye biliyor. Devasa bir bina. Oda sayısı hakkında rivayetler muhtelif, metrekaresi matematik özürlüleri felce uğratacak, maliyeti biz...
Mümtazer Türköne: Güç Artık Erdoğan’da Değil Davutoğlu’na Geçti!
Zaman gazetesi yazarı Mümtaz'er Türköne, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elindeki gücü Ahmet Davutoğlu'na kaptırdığını idida etti.
Davutoğlu’nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan Cemaat’e Savaş İlan Etti!
Başbakan'ın başdanışmanı Etyen Mahçupyan, Gülen Cemaati'nden kendisene yapılan ithamlara karşı artık sessiz kalmayacağını ilan etti.
Polis, Deniz Seki’yi Nasıl Yakaladı? İşte Çok İlginç Ayrıntılar…
Uyuşturucu davasından hakkında kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle 6 aydır aranırken, geçtiğimiz hafta sonu yakalanarak cezaevine konulan Deniz Seki’nin yakalanma öyküsüne...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ