1. YAZARLAR

  2. Mustafa HANÇERKIRAN

  3. Kılıçdaroğlu’nun beyaz atleti ne diyor?
Mustafa HANÇERKIRAN

Mustafa HANÇERKIRAN

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu’nun beyaz atleti ne diyor?

A+A-

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşü diye etiketlediği ama esasında CHP liderliğini perçinlemek için çıktığı yoldan (Ki bu pek söylenmeyen ama asıl hedefine ulaşmış görünüyor…) geriye kala kala beyaz atleti ile kahvaltı yapan “Vatandaş kemal” fotoğrafı kaldı ya…

Aslında komikti.

Düşünün… Sözde koca bir misyonla yola çıkacaksınız, (Türkiye’ye adaleti getirmek, tutuklu vekilini serbest bıraktırmak vs.), o kadar yol tepeceksiniz (Rekor kırmıştı değil mi?), Gandi kültünü Kemal kültü yaratarak yerle bir etmeye çalışacaksınız (Oysa her taklit aslına bir övgüdür nihayetinde) ama beyaz atleti ile kahvaltı yapan vatandaş Kemal komedisine fit olacaksınız.

Komikti dedim ya… Trajik daha bir doğru sanki. Hem de nereden baksanız.

Her yerinde proje olduğu anlaşılan, çalışılmış bir kare olduğu belli olan böylesi bir kurgu eğer Kılıçdaroğlu’ndan çıktıysa, acınası. Eğer Kılıçdaroğlu sadece senaryoyu canlandıran bir aktör olarak oturduysa o kılıkla kahvaltıya, ‘fikri gelen’ ekibinin kurbanıysa, daha da fena.

Fena çünkü kendisi ya da ekibi ya da hepsi birlikte, az gidip uz gidip dere tepe düz gittikten sonra vardıkları yer burası olan ana muhalefet aklı ile karşı karşıyayız demektir.

Trajik çünkü bilmiyorlar.

Erken dönem Türk filmlerinde gördüğümüz gariban, aile babası memur tipolojisi ile kitleleri peşinde sürüklemeye aday bir lider (Gerçekten de var mı öyle bir hedefi?) iddiasının uyuşmazlığını göremiyor(lar). O beyaz atletli ezik memur tipinin ancak mahallede kapı komşusu olarak selam verilip geçilen bir komşu olabileceğini, peşine takılıp kaderini onun kaderiyle birleştirecek liderle/liderlikle bir etkisinin olduğunu anlamıyor(lar).

Vatandaşın Hürriyet yapımı kurgu karelerden ziyade sahiden sahici olan bir bağı anlayıp “Bu benden” dediğini, diyeceğini görmüyorlar(lar).

Toplumsal hikâyenin o karedeki tipolojiyi matah bir tip olarak görmekten çıkıp artık iddia sahibi insanların dönemini anlattığını okuyamıyor(lar).

Hürriyet eliyle kamuoyu yaratma çabasının dönüp en nihayetinde kendilerine kaybettireceğini bir türlü öğrenemiyor(lar).

Toplumsal hikâyeyi okumaktan bu kadar uzak, neden sonuç bağlantısını kurmaktan bu kadar bi haber olunca ortaya işte bu fotoğraf çıkıyor ve gülsek mi yoksa haline üzülsek mi diye ikilemde kaldığımız bir fotoğraf çıkıveriyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sözde adalet yürüyüşü yapıyor birisi, Ankara'dan çıkmış İstanbul'a yürüyor. Arada sırada bir de karavana oturuyor ve atletle bir yemek yiyor. Bugün de baktım ki, bir gazete başlık atmış, 'Vatandaş falanca.' Bu benim vatandaşıma hakarettir. Benim vatandaşım böyle, hele hele bir siyasi partinin, ana muhalefetin başında olacak, çağıracak gazeteciyi, 'Gel, benim bu fotoğrafımı bir çek' ve ondan sonra da 'Ben Atatürk'ün partisinin başıyım.' Sen Atatürk'ü böyle atletle, yemek yerken görüp de resim çektirdiğine şahit oldun mu? Böyle bir şey var mı? Bunlar trajikomik görüntüler” sözleriyle o fotoğrafa tam da bu yüzden; vatandaşın aklı ile dalga geçilmesine, bu kadar ucuz operasyonlar çekilmesine, bu vasatlığa, bu ucuzluğa tepki gösteriyor.

Hani diyorlar ya, partili cumhurbaşkanı sadece bir kesimi temsil eder, geri kalan ne olacak diye.

Bakın… CHP’li vatandaşlara operasyon çeken Hürriyet-Kılıçdaroğlu ortak yapımı kurgu da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından deşifre edildi ve biz ne olacağız ezberine iman eden CHP’liler ile oynanmasına izin vermedi.

Ha, o ezberleri bozulur mu? Bu ucuz numarayı bile yiyecek kadar ideolojik körlüğe saplanmış kitle için bunu düşünmek fazla iyimserlik belki ama…

Kim bilir?

Sağlıcakla ve saygılarımla.

kilicdaroglu.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum